Home / Marketing / FREE RIDES IF YOU DO 30 SQUATS – 30 SQUAT YAPANA METRO BEDAVA

FREE RIDES IF YOU DO 30 SQUATS – 30 SQUAT YAPANA METRO BEDAVA

Yer Moskova’da bir metro istasyonu, Rusya Olimpiyat komitesi 2014 Sochi kış olimpiyatlarının tanıtımı için çok yaratıcı bir kampanyaya imza atıyor.

Metro istasyonuna yerleştirilen özel bir bilet makinesi ile 2 dakika içerisinde 30 squat yaptığın takdirde ulaşım biletini ücretsiz alıyorsun.

Bence böyle promosyonlarla insanları hem eğlendirip hem de sporu hatırlatabiliriz. Sadece ulaşım bileti olarak düşünmeyip hayattaki bir çok yere entegre edebiliriz diye düşünüyorum. Özellikle obezite ile mücadele eden devlet kurumları bu şekilde projelere imza atabilir.

Şimdi videoyu izleyelim;

To promote 2014 Sochi Winter Olimypics, Russian Olimypic Committee made really creative campaign.They put a ticket machine in a subway station at Moskow. To earn free metro ticket, which costs about $0.92, you have two minutes to complete 30 squats in front of the ticket machine.

“We wanted to show that the Olympic Games is not just an international competition that people watch on TV, but that it is also about getting everyone involved in a sporting lifestyle,” Alexander Zhukov, president of the Russian Olympic Committee.

In my opinion, thanks to these kind of activities,people can have fun and remember sport.Giving free subway ticket is really good idea but we can do it lots of different ways. Especially institutions which fighting obesity can organize this kind of events.

Check Also

2015’in En Çok Paylaşılan Reklamları – Most Shared Ads in 2015

Unruly tarafından yapılmış olan listede 2015 yılının paylaşım sayıları baz alınarak oluşturulmuş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *