Home / Marketing / YOU CAN BE ANYTHING – BARBIE

YOU CAN BE ANYTHING – BARBIE

Barbie, sadece bir oyuncak olmasına rağmen son yıllarda özellikle vücut ölçüleriyle – gerçekdışı olması – oldukça fazla eleştirildi.

Ama ben barbie’nin sadece vücut ölçüleriyle ilişkilendirilerek eleştirilmesini yanlış buluyorum. Çünkü Barbie bir rol modeldir çocuklar için.Çocuklar oyun oynarken gelecekte üstleneceği rollerin bir modelini oluşturur,onunla hayal kurar, onu canlandırır.Her kız kendisini Barbie’nin yerine koyarak doktor, öğretmen, veteriner gibi bir çok role bürünmüştür.

Barbie firması da bence bu reklam kampanyasıyla tam da bunu vurguluyor ve markayı tekrardan pozisyonlandırıyor. Başarılı, kariyer sahibi genç bir kadını simgeliyor ve istediğin her şey olabilirsin diye cesaretlendiriyor.

Kısaca reklamdan bahsedersek, 5 küçük kız, hayal ettikleri kariyerleri – veteriner, profesör, müze rehber vb.  gerçek hayat şartlarında canlandırıyor ve gizli kameralarla bu anlar kaydediliyor. Çevrelerindeki insanlar bilgilendirilmediği için çok samimi görüntüler çıkıyor ve bu reklama ayrı bir güzellik katıyor.

Şimdi reklamı izleyelim.

 

In English

In last years, Although Barbie is just a doll, it has received lots of criticism for promoting unrealistic body size. I dont agree with those critics. Because Barbie dolls are role model for childs, child dream with Barbie, replace themselves and dream their desired careers.

In this marketing campaign, Barbie wanted to repositionate brand and tried to encourage childs.

When we talked about ads; five young girls play their desired careers in real-life settings, as being veterinarian, a museum guide, a businesswoman, a college professor and a soccer coach.

Each gets to act out their roles with the adults around them, who are apparently not pre-warned, recording with hidden cameras.

The spot ends with one of the girls—the professor—playing the same scene at home with a Barbies. And ads slogan said that: “When a girl plays with Barbie, she imagines everything she can become. You can be anything.”

Check Also

2015’in En Çok Paylaşılan Reklamları – Most Shared Ads in 2015

Unruly tarafından yapılmış olan listede 2015 yılının paylaşım sayıları baz alınarak oluşturulmuş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *